Lithium Battery ER17335M
video
Lithium Battery ER17335M
Lithium Battery ER17335M
Description
Electrical Characteristics
Model
ER17335M
Nominal voltage
3.6V
Nominal capacity
1900mAh
Max. continuous current
400mA
Max. pulse current
800mA
Operating temperature range
-60℃~+85℃
Weight
Approx. 19g
Storage temperature
Max. 30℃
Shape
2/3A
Dimension(max.)
17.0*33.5mm(Diameter*Height)
Battery type
Spiral Type
Electrolyte/Chemistry
Lithium Thionyl Chloride(Li-SOCl2)
Brand
Ruizhi, Beleader, OEM acceptable
Key Features
4. High performance: This battery has a large capacity, the voltage can reach 3.6V, and the capacity can reach 1900mAh, which means it can provide a strong power supply to meet the requirements of high-performance devices.
Main Application
ER17335M
WARNING Safety
• Do not remove the cells from their original packing before use
• Do not store the cells in bulk in order to avoid accidental short circuit.
• Do not disassemble
• Do not recharge.
• Do not solder directly in the cell.
• Do not mix new and used cells or cells from different origins
• Do not recharge, crush, disassemble, heat above 212°F(100°C) or incinerate.