Lithium Battery ER26500M
video
Lithium Battery ER26500M
Lithium Battery ER26500M
Description
Electrical Characteristics
Model
ER26500M
Nominal voltage
3.6V
Nominal capacity
The cell has a capacity of 6500mAh under specific conditions: when the current drain is 3 mA, the temperature is +20 C, and the cut off voltage is set at 2.0V. However, it is important to note that the restored capacity of the cell can vary depending on the current drain, temperature, and cut off voltage applied.
Max.continuous current
1500mA
Max. pulse current
2500mA
Operating temperature range
-60℃~+85℃
Weight
Approx. 55g
Storage temperature
Max. 30℃
Shape
C
Dimension(max.)
26.2*50.0mm(Diameter*Height)
Battery type
Spiral Type
Electrolyte/Chemistry
Lithium Thionyl Chloride(Li-SOCl2)
Brand
Ruizhi, Beleader, OEM acceptable
Equivalent
LS26500; TL-5920;
Key Features
Main Application
ER26500M(001)
WARNING Safety
• Do not remove the cells from their original packing before use
• Do not store the cells in bulk in order to avoid accidental short circuit.
• Do not disassemble
• Do not recharge.
• Do not solder directly in the cell.
• Do not mix new and used cells or cells from different origins
• Respect the polarities of the cell. Sentences on cell Fire, explosion, and severe burn hazard.
• Do not recharge, crush, disassemble, heat above 212°F(100°C) or incinerate.